Rukkileib

Prindi Prindi

Postitas Kadri 15/07/2013

Ise kodus tehtud leib maitseb tunduvalt paremini kui poes müüdavad ja tuleb kokkuvõttes ka odavam. Selle leiva tegemiseks vajad juuretist – kui see juba üks kord olemas on, siis saad seda järgmiste leibade jaoks ise edasi kasvatada.

Rukkileib

Rukkileib

Koostis
3 spl juuretist
2,5 klaasi sooja vett
rukkijahu
u. 1 tl soola
u. 50 ml suhkrut
peotäis köömneid
peotäis seemneid (näiteks päevalilleseemneid, linaseemneid jne.)
õli või taimset margariini vormi määrimiseks

Juhised
1. etapp – sega juuretis sooja veega. Lisa nii palju rukkijahu, et lusikaga segades jääks paksem mass (paksu jorgurti taoline). Kata kauss käterätikuga ja pane u. 12 – 15 tunniks seisma. Aeg sõltub ka asukoha temperatuurist – soojal põrandal või radiaatori kõrval piisab 12 tunnist. Käärimisajast sõltub ka leiva hapusus – kauem hoitud juuretise massist saab hapuma leiva.

2. etapp – võta juuretisemassist järgmise korra jaoks veidi juuretist ära – kahe leiva jaoks võta topeltkogus (kusagil 6 spl). Hoia seda näiteks puhtas kaanega klaaspurgis külmikus.
Lisa ülejäänud juuretisemassile sool, suhkur ja seemned. Lõpuks lisa nii palju rukkijahu, et vaevu puulusikaga segada saad. Määri leivavorm õli või margariiniga ja tõsta taigen sisse. Tee leiva pealmine osa märja käega siledaks ja ühtlaseks ja vajuta soovi korral sõrmedega leiva peale muster. Taigent ei tohiks vormis olla rohkem kui poole vormi kõrguse võrra. Tõsta vorm sooja, 50 kraadisesse ahju ja hoia seal umbes 2-3 tundi. Selle ajaga kerkib leib tunduvalt.

3. etapp – pärast 2-3 tundi keera kuumus 230 kraadini ja küpseta leiba umbes tund aega. Kui leib hakkab pealt liiga tumedaks tõmbuma, vähenda veidi kuumust. Võid ka leiva pealt fooliumiga katta. Küpseta, kuni leib on pealt muutunud suhteliselt tumepruuniks. Võta kuum leib vormist ja määri pealt ja külgedelt õliga. Mähi leib rätiku sisse ja lase enne söömist veidi jahtuda.

Sellest kogusest saad ühe suure vormileiva, mis säilib mitu päeva.

2 kommentaari postitusele “Rukkileib

 1. Mina küpsetan leiba 175 kraadises ahjus 1 tund ja 15 minutit. Leib küpseb ilusti läbi ja ei kõrbe ära ning ei pea mässama fooliumiga.

 2. Olen nõus Evaga.
  Küpsetasin ka 1 tund keskmises kuumuses ja leivad tulid parajalt pruunid nii pealt kui alt.
  Niisutasin enne ahjupanekut korralikult veega pealmise osa ja ahjus ei hoidnud mingit veenõud, nagu mõned soovitavad.
  Alustasin täiesti nullist, st. juuretise tegemisest ja 5.-nda päeva õhtul küpsetasin.
  Peale maheda täistera rukkijahu lisasin ainult himaalaja soola ja veidi koriandrit ning maitse sai lihtsalt oivaline.
  Julgustan kõiki, kes kõhklevad, ise kodus leiba tegema, siin ei ole midagi keerulist ja omatehtud leib on super!!

Comments are closed.

%d bloggers like this: